تبلیغات
وبلاگ رسمی مدرسه راهنمایی دخترانه شهید بهرامی - رباط کریم


  عضویت در خبرنامه

  • با عضویت در خبرنامه مدرسه می توانید از جدیدترین مطالب وبسایت آگاه شوید
  آمار وبلاگ

  • کل بازدید:
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان : 1
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :


  معرفی به دوستان

   نام شما :
   ایمیل شما :
   نام دوست شما:
   ایمیل دوست شما:

  شرایط لازم برای یک مطالعه موفق

  نوشته شده در سه شنبه 8 دی 1388 - 07:13 ب.ظ
   شرایط لازم برای یک مطالعه موفق

   برای مشاهده به ادامه مطلب بروید

   روش مطالعه به طور کلی انفرادی و اختصاصی است . واقعا هر فردی برای خود روشی خاص دارد . شاید سعی در تغییر این روش خود مانع مطالعه مفید باشد ولی آنچه مهم است برای مطالعه در درس زیست شناسی و به طور کلی برای مطالعه در تمام دروس مواردی را یادآوری می نمایم امیدوارم که مورد توجه تمامی دانش آموزان در استان واقع گردد .

   1-باید انگیزه ایجاد شود، یعنی باید بدانید که برای چه مطالعه می کنید .

   باید فهرستی از دلایل که می خواهید برای آنها درس بخوانید را فراهم کنیداین فهرست به شما کمک می کند تادر مطالعه ثابت قدم باشید .

   2-خود مسئول اوقات خودتان باشید . یعنی مدیریت زمان دست خود شما باشد .نه زمان عهده دار کار های شما باشد حتما زمانبندی لازم را انجام دهیدو برای لحظه لحظه زمان سرمایه گزاری کنید هرچه واحد زمان را کمتر بگیرید بهتر است.مثلا زمان را به دقیقه بنویسید یا به ثانیهو به جد تاکید می کنم از دفتر برنامه ریزی به روش قلم چی حتما استفاده کنید ، شاید بهترین روش مدیریت زمان در این دفتر آورده شده . توصیه می کنم از دفتر برنامه ریزی استفاده کرده ، به آن عمل کنید و نتیجه آن را ببینید .

   3-نحوه فراگیری خود را کشف کنید.شما درطی تحصیلات حتما در درس یادرس های موفق بوده اید و بهترین نمره را کسب کردید . آنها را بشناسید و بشکافید و همان مسیر را برای دیگر درسها چنانچه عملی باشد امتحان کنید و نتیجه آن را مشاهده کنید .

   4-در حد امکان مکانی را برا ی مطالعه در نظر بگیرید که راحت باشید . این مکان ممکن است برای افراد متفاوت متغییر باشد ولی آنچه اهمیت دارد این است که این مکان باید دارای شرایط مطلوبی باشد .

   5- مشاهده کنید . از دیگران سوال کنید ،سپس دست به انتخاب بزنید .

   یعنی با اطلاعات روش خود را انتخاب کنید . و عملا سوال گرهگشاست .

   به خودتان جرات بدهید که هرچه نمی دانید بپرسید . زمانی که برایتان سوال ایجاد شد بدانید که بعضی از نکات درس را یاد گرفتید ، کسانی که اصلا نمی پرسند معمولا کسانی هستند که کمتر متوجه می شوند . بنا بر این تا می توانید بپرسید .

   6-خودتان را محدود به روش مطالعه ای که به طور اتفاقی و به صورت سنتی بر گزیده اید نکنید .سعی کنید انعطاف پذیر باشید .برای انجام کارهای مختلف به کارگیری روش های مختلف سودمند است . روشی را انتخاب کنید که در آن بیشترین کارایی را داشته باشید .

   7- سعی کنید در گروه ها شرکت کنید چرا که در گروه ها چندین نفر با هم همفکر میشوند. شاید بعضی روی نکاتی دست بگذارند که ما اصلا به آنها توجه نکرده باشیم . گرو ه ها باعث پویایی و دانش افزایی می شوند .

   8-سعی کنید شکست ها وناکامی ها را به گردن این وآن نیندازید .اصلا توجیه نکنید ، در هنگام شکست واقع بین باشید خود را فریب ندهید و سعی کنید با درایت و تامل نکات منفی کار را بررسی کرده و در جهت افزایش پیشرفت در آینده از آنها استفاده کنید ، در بسیاری از مواقع عللل موفقیت شکست های قبلی بوده ، باید از ناکامی ها درس بگیریم و اراده خود را تقویت کنیم .

   9-نسبت به درس در کلاس علا قه نشان دهید . زیرا موجب می شود که معلم در کلاس با شور و اشتیاق بیشتری درس را ادامه بدهد .این نکته را می دانیم که مستمع صاحب سخن را بر سر شوق آورد و باعث می شود که با شور بیشتری مطالب خود را بیان نماید .

   10-سعی کنید تا می توانید از دیگران استفاده کنید، از تجربیات و اشتبا هات دیگران حداکثر استفاده را ببرید. دامنه ارتباط خود را افزایش دهید و سعی کنید از دانش آنها به نحو احسن استفاده کنید و در مواقع لازم از آنها قدر دانی نمایید .

   11- با نوشتن علم را زنجیر کنید . یادداشت برداری کنید. نکات مهم درس را ثبت کنید و بعدا آنها را مرور کنید شاید یکی از بهترین روش هاست . سعی کنید نکاتی را یادداشت کنید که بلد نیستید .

   12-تکرار مطاب یادداشت شده یادتان نرود. زیرا باعث می شود که اطلاعات از حافظه کوتاه مدت به حافظه بلند مدت تبدیل شود .

   13-به عکس ها ، نمودارها و جداولی که جهت فهم بیشترد رس در کتاب ارائه شده اند توجه بیشتری کنید. در این نمدارها نکاتی وجود دارد که در متن درس نیامده و می تواند بر داده های شما بیفزاید .

   14-شرایط را برای تدریس معلم که مطالعه شمارا سامان می بخشد فراهم کنید .به معلم و هر کسی که جهت افزایش دانش به شما کمک می کند احترام بگذارید ، قبل از ورود معلم ملزومات آموزشی را تهیه کنید طوری که معلم تصور نماید که خواهان درس هستید در این صورت معلم به کلاس شما توجه بیشتری می کند .

   15-از امتحان غافل نشوید . سعی کنید همواره از دیگران که می تواند پدر ، مادر یا برادر و خواهر باشد بخواهید که شما را امتحان کنند و ا ز شما سوال بپرسند تا اینکه بدانید در چه شرایطی به سر می برید .

   علاقه

   مهمترین شرط در تمرکز حواس علاقه است. به یقین می توان گفت که علاقه مهمترین شرط در ایجاد تمرکز حواس است. هر چه علاقه شما به یک موضوع بیشتر باشد، تمرکز فکر شما بر آن بیشتر می شود. متخصصان حافظه و یادگیری، وقتی که شخصی می گوید: "من اصلاً حافظه ندارم"، به او می گویند: "نشانی منزلت را بلدی؟" و چون شخص پاسخ مثبت می دهد، می گویند پس تو حافظه داری. اگر حافظه نداشتی، نباید هیچ نمود و تظاهری را از حافظه نشان می دادی.

   شخص اصرار می کند: "من حافظه ندارم." یا "حافظه ام خیلی بد است." چون درس تاریخی را که دیشب خوانده بودم اصلاً به خاطر نمی آورم. به زندگی همین شخص وارد می شویم. متوجه می شویم که به فوتبال علاقه زیادی دارد. از او سؤالی در این زمینه می کنیم، سؤالاتی خیلی جزئی و حاشیه ای. ملاحظه می کنیم که او حتی شماره پیراهن بازیکنان، باشگاه آنها و نتایج دقیق مسابقات قبلی آنها را به خاطر دارد. چه حافظه توانایی!

   وقتی شما به موضوعی علاقه داشته باشید، خود به خود بر آن متمرکز می شوید. بیشتر دقت می کنید و به راحتی به حافظه می سپارید و بعداً هم خیلی راحت به خاطر می آورید. اساساً تمرکز حواس و حافظه لازم و ملزوم یکدیگرند:

   علاقه بیشتر>> تمرکز بیشتر >> مرور ذهنی بیشتر >> به خاطر سپاری بهتر >> یاد آوری سریعتر

   حلقه اول این زنجیر، علاقه است. تا علاقه نباشد، تمرکز نیست و تا تمرکز نباشد، حافظه نیست و تا حافظه نباشد، یادگیری و موفقیت تحصیلی نیست. پس می بینید که اساس تمام موفقیتهای تحصیلی و همین طور شغلی و موفقیتهای دیگر علاقه است. علاقه، علاقه، علاقه = موفقیت، موفقیت، موفقیت. آنجا که شما علاقه دارید، قطعاً موفقیت و پیشرفت دارید. همین شما که از عدم تمرکز حواس خود گله دارید، وقتی غرق دیدن یک فیلم مهیج یا تماشای مسابقه ورزشی مورد علاقه خود یا بازی شطرنج یا خواندن یک رمان جالب یا حل جدول و یا مطالعه یک درس مورد علاقه خود هستید، نسبت به سر و صدا، حضور دیگران یا عوامل حواس پرتی دیگری که در محیط اطرافتان هست، هیچ واکنشی نشان نمی دهید یعنی: تمرکزی عالی دارید.   وقتی شما به موضوعی علاقه دارید، دوست دارید درباره آن بیشتر بدانید و میل به فراگیری بیشتر باعث می شود که تمرکز بهتری داشته باشید. از طرفی هرچه بیشتر فرابگیرید و بیشتر بدانید، علاقه شما به مطلب هم بیشتر می شود و باز علاقه بیشتر، میل فراگیری بیشتر و .


   اما ما باید درسهای زیادی را مطالعه کنیم و در این مطالعه تمرکز حواس داشته باشیم تا بتوانیم یاد بگیریم و به خاطر بسپاریم و به موفقیت تحصیلی دست یابیم. طبیعتاً خیلی از این درسها مورد علاقه ما نیستند. با آنها چه کار کنیم؟ مسلماً نمی توانیم مطالعه این درسها را کنار بگذاریم و فقط درسهای مورد علاقه را بخوانیم. تنها راه حل این است: باید به طریقی خودمان را به آن درسها علاقمند کنیم.

   چگونه درس بخوانیم؟

   این سؤالی است که اکنون مسلماً در ذهن شما ایجاد شده است. شما که مجبورید درسهایی را بخوانید که هیچ علاقه ای به آنها ندارید و واقعاً نمی دانید که با این بی علاقگی و در نتیجه عدم تمرکز و در نتیجه عدم یادگیری در آن درس چه کنید. یکی به مثلثات علاقه ندارد، یکی به شیمی، یکی به فلسفه، یکی به زمین شناسی، یکی به تاریخ و . . .


   به هرحال هر کس ممکن است از یک یا چند درس اصلاً خوشش نیاید اما در عین حال که این بی علاقگی را حس می کند، ضرورت ایجاد علاقه را هم احساس می نماید.